Dengeli Beslenmede Suyun Önemi

Renksiz, tatsız ve kokusuz bir sıvı olan su, en temel besin maddesidir. Bütün vücudumuzun yaklaşık 3’te 2’sinin sudan oluştuğunu bilmemiz bile tek başına suyun ne kadar önemli olduğunu tahmin etmeye yeter. Su vücudumuzda sadece yer kaplamak içiin yoktur; bir çok vücut fonksiyonu için su vazgeçilmezdir. Besinlerin yakılması ve sindirilmesi, vücudun ısı dengesinin sağlanması, sindirim ve solunum sonucu ortaya çıkan atıkların vücuttan uzaklaştırılması ve hatta vücudun en küçük yapı taşı olan hücrelerin yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için su gereklidir.

Sağlıklı bir vücut için yeterli miktarda su tüketmek gerekir. Günlük su ihtiyacı ortalama 2 litre katar hesaplanmaktadır. Bu miktar duruma göre artabilir. Örneğin, sporcular için ya da sıcakta ve ağır işlerde çalışanlar için bu miktar daha da fazladır. Çünkü, terleme yoluyla vücudun kaybettiği su miktarı artmıştır. Ama her halükarda günde en 2 litre su tüketmek gerektiği unutulmamalıdır.

Yetersiz su içildiğinde halsizlik, sinirlilik, dikkat eksikliği gibi belirtiler ortaya çıkar. Daha ileri su kayıplarında ise şuur kaybına kadar varabilir. Hatta vücudumuzdaki su miktarının beşte birini kaybetmek hayati risk altında olduğumuz anlamına gelmektedir.

İşte bu yüzden su çok önemlidir. İçtiğimiz suların temiz olması da aslında çok önemlidir. Temiz su içmek için sularımızı arıtmamız gerekir. Güvenilir su arıtmamız için güvenilir arıtma firmalarından cihaz almalısınız. Aksi taktirde markası belirsiz firmalardan alışveriş yapmanız sizin sağlığınız açısından sakıncalı olabilir.

Daha detaylı bilgi için bizleri her zaman arayabilirsiniz.

İrtibat Hattımız

0506 787 56 06
0212 438 43 99

Dengeli Beslenmede Suyun Önemi

 

Bir cevap yazın