Suyun Moleküler Yapısı

Su kimyasal olarak pek çok özelliğe sahiptir. Her bir su molekülü 2 Hidrojen ve 1 oksijen atomun birleşmesi ile oluşmaktadır. Biri yakıcı diğeri ise yanıcı olan bu iki gazın birleşmesinden su oluşmaktadır.

Hidrojen atomunun çekirdeği etrafından yalnız bir elektron vardır. Oysa normal olarak bu tabakada iki elektron olması gerekir. Eğer Hidrojen atomu bir elektron daha alacak olsa bu tabaka elektron bakımından dolacak ve hidrojen daha kararlı bir yapıya sahip olacak. Oksijen atomunun ise ilk yörüngesinde 2, ikinci yörüngesinde ise 6 elektron olmak üzere toplam 8 elektronu bulunur. Ancak oksijenin daha kararlı bir hale gelmesi için son yörüngesini 8 e tamamlaması gerekmektedir.

Oksijen atomu dış yörüngesindeki boş olan iki elektronun yerini iki ayrı hidrojen atomunun elektronları ile doldurur. Aynı anda oksijen atomunun dış yörüngesindeki iki elektron , iki hidrojen atomunun yörüngelerinde boş olan birer elektronun yerini doldurur. Böylece oksijen ve hidrojen atomları, elektronlarını ortaklaşa kullanarak oldukça kararlı bir su molekülünü oluştururlar.

Bir su molekülünün oksijeni diğer moleküllerin hidrojen tarafıyla zayıf bir bağ oluşturabilmektedir. Bir su molekülü, tıpkı gezegenimiz dünyanın kuzey ve güney kutbuna sahip olması gibi çift kutupludur. Dolayısıyla her su molekülünün, elektromanyetik kuşakla çevrelenmiş , bir eksi ve bir artı kutbu vardır.

Moleküllerinin kutuplu bir yapıya sahip olması hasebi ile , su sürekli bir kimyasal oluşum içerisindedir. Suyu hayatın vazgeçilmez maddesi yapan en önemli özelliği de onun bu kutuplu yapısıdır.

Suyun Moleküler Yapısı hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için bizimle iletişime geçin.

0506 787 56 06
0850 840 13 66

http://suaritmasepetim.com/wp-content/uploads/suyun-molekuler-yapisi.jpg

Bir cevap yazın