Vücudumuza Gerekli Suyu Nerelerden Alırız?

Dengeli beslenmenin, bütün besin gruplarından yeterli miktarda alınması demek olduğundan bahsetmiştim. Su bir besin değilmiş gibi düşünülür. Oysaki yaşamsal önemi vardır.

Nasıl ki dünyamızın dörtte üçü sularla kaplıysa vücudumuzun da büyük bir bölümü sudan oluşur. Yaşam için oksijenden sonra gelen en önemli madde sudur. Yaşamak için,sağlık için Su gereklidir. Bir insan susuz ancak 6 gün yaşayabilir.

İnsan vücudunun su içeriği yaşa ve cinsiyete göre %42 ile %71 arasında değişir. Çocuklar da su oranı yüksektir. Yaş ilerledikçe suyun yerini yağ dokusu alır. Yetişkin bir insan vücudunun %75 ‘i  sudur. Bunun %70 i  kas,% 10 nu da kemiklerde bulunur. Suyun yaklaşık üçte ikisi vücut hücrelerinin içerisindedir. Üçte biri ise damarlarda dır ve bir kısmı da dokulara esneklik sağlayan hücreler arasında tutulur.

Vücudumuza suyu yediğimiz besinlerden de alabiliriz. Yemek esnasında içtiğimiz çorbalardan, Yediğimiz sulu yemeklerden de bol miktarda su alabiliriz. Elimizden geldiğince yediğimiz yemeklerin sulu olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Vücudumuzdaki suyu oldukça bol tutmamız gerekir çünkü su vücudumuzdaki bakterileri, mikropları temizler.

Vücudumuza Gerekli Suyu Nerelerden Alırız? Daha detaylı bilgi için bizleri arayabilirsiniz…

İrtibat Hattımız

0506 787 56 06
0212 438 43 99

VÜCUDUMUZA GEREKLİ SUYU NERELERDEN ALIRIZ?

Bir cevap yazın